fbpx Delimitacja Specjalnej Strefy Włączenia na obszarze województwa zachodniopomorskiego oraz planowane kierunki działań interwencyjnych - 2023 | Wydział Zarządzania Strategicznego

Delimitacja Specjalnej Strefy Włączenia na obszarze województwa zachodniopomorskiego oraz planowane kierunki działań interwencyjnych - 2023

Mapa przedstawia zasięg Specjalnej Strefy Włączenia na rok 2023
Delimitacja Specjalnej Strefy Włączenia na obszarze województwa zachodniopomorskiego oraz planowane kierunki działań interwencyjnych - 2023, została przyjęta uchwałą nr 1411/23 z dnia 1 września 2023 r. przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego.
 
Zgodnie ze Strategią Rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego do roku 2030 Specjalna Strefa Włączenia jest obszarem strategicznej interwencji regionu charakteryzującym się kumulacją niekorzystnych zjawisk społecznych, gospodarczych i przestrzennych. Obszar ten charakteryzuje się:
 

• niekorzystną wartością kluczowych wskaźników opisujących sytuację społeczno-gospodarczą,
• strukturalnymi deficytami rozwojowymi w szczególności brakiem lub zanikiem silnych ośrodków rozwojowych, niższym poziom dostępu do infrastruktury,
• ograniczonym autonomicznym potencjałem rozwojowym, który stanowiłby wystarczającą podstawę do prowadzenia efektywnej polityki rozwoju na poziomie poszczególnych gmin.

Na potrzeby ponownej, dziesiątej edycji delimitacji zasięgu Specjalnej Strefy Włączenia, postanowiono zrewidować zestawy mierników syntetycznych dla poszczególnych obszarów problemowych, jak i same obszary, uwzględniając powiększający się zasób danych statystycznych pochodzących ze statystyki publicznej, oraz innych źródeł danych.
Zgodnie z przyjętą metodyką delimitacja SSW dokonywana jest na podstawie analizy wartości zestawu sześciu mierników syntetycznych wyznaczonych dla poszczególnych obszarów problemowych:

• gospodarki,
• demografii,
• dostępu do infrastruktury technicznej,
• dostępu do usług publicznych,
• ubóstwa,
• rozwoju i inwestycji.


Do delimitacji SSW przyjęto zasadę kumulacji deficytów, co oznacza, że SSW obejmuje gminy, w których występują deficyty w co najmniej trzech obszarach problemowych. Jednocześnie, do obszaru SSW zakwalifikowane zostały również te gminy, które w roku poprzednim pozostawały w obszarze SSW, a dla których analiza danych na podstawie opisanej wyżej metodyki wskazuje na poprawę ogólnej sytuacji społeczno-gospodarczej i infrastruktury (występowanie deficytów w mniej niż trzech obszarach). Zakwalifikowanie gminy o takiej charakterystyce pozwoli na potwierdzenie, na ile zaobserwowany rozwój ma charakter trwały. Oznacza to, że dane gmina wyjdzie z SSW w przypadku występowania takiej sytuacji w trzech kolejnych latach.
Obok metodyki wyznaczania SSW przyjęto również zasadę cyklicznego monitorowania i okresowej oceny sytuacji społeczno-gospodarczej, która następować będzie w cyklu rocznym.
Zgodnie z dokonaną aktualizacją bazy mierników syntetycznych – SSW 2023 obejmuje swoim zasięgiem 74 gminy w województwie zachodniopomorskim.

 

Ukierunkowanie wsparcia mającego na celu rozwój SSW w ramach realizowanych przez samorząd województwa programów skupiać się będzie przede wszystkim na realizacji następujących celów:

• aktywizacja społeczna i zawodowa mieszkańców SSW,
• rozwój potencjału gospodarczego SSW,
• polepszenie dostępności do usług publicznych i wzmocnienie działań dot. neutralności klimatycznej SSW.

Załączniki

application/pdf
2.9 MB